2010 Race Results and Ride List

Lookout Cross  (Nov. 27th):

  • Scott Dobbins – 45th
  • Zephyr Wrigley – 47th

Alpha Cross  (Nov. 20th):

  • Joe Coffey – 63rd
  • Scott Dobbins – 64th

New Belgium Cup Cyclocross  (Nov. 14th):

  • Kirsten Crawford – 19th

Castle Cross  (Nov. 7th):

  • Zephyr Wrigley – 50th

NACT Halloween Boulder Cup  (Oct  31st):

  • Joe Coffey – 58th
  • Zephyr Wrigley – 85th
  • Scott Dobbins – 93rd

NACT Colorado Cross  (Oct 30th):
Ray Dohr – 59th

Boulder CX Series #3  (Oct 24th):

  • Joe Coffey – 47th

Aspen Lodge Cyclocross  (Oct 17th):

  • Scott Dobbins – 73rd

On the Cross Cyclocross (Oct. 16th):

  • Joe Coffey –

Denver Rock and Roll Marathon (Oct. 17):

  • Kirsten Crawford – 3 hours 35 min.

Chicago Marathon (Oct 10th):

  • Kim Dobbins – 3 hours : 36 min.
  • Kirsten Crawford – 3 hours : 45 min.

Cross at the River (Oct. 10th):

  • Janet Uhde – 7th

Colorado Masters Runner Race Series:

  • Steve Kohuth – 3th Place Overall

Race for the Cure (Oct.3rd):

  • Steve Kohuth – 6th Place

Frisco CX  (Oct. 3rd):

  • Kirsten Crawford – 7th in Women’s 35+
  • Robert Brudenell  – 9th in 35+Cat4
  • Ray Dohr  – 25th in 35+Cat4
  • Zephyr  Wrigley – 46th in 35+Cat4
  • Scott Dobbins  – 47th in 35+Cat4

Bear Creek Time Trials Overal Series Result:

  • Casey Robinson – 2nd Place  in Men’s Retro B

Bear Creek Time Trials  #4 (Sept. 30th):

  • Casey Robinson – 3th  in Men’s Retro B

Ride for Sight (Sept. 28th):

  • Jon Elliott

Alpha Cross  (Sept. 26th):

  • Robert Brudenell  – 15th in 35+Cat4
  • Joe Coffey  – 26th in 35+Cat4
  • Ray Dohr  – 27th in 35+Cat4

Woof and Wag 5K  (Sept. 26th):

  • Kirsten Crawford – 2nd Overall Female

Bear Creek Time Trials  #3  (Sept. 23th):

  • Casey Robinson – 4th  in Men’s Retro B

GMSV #1 Lookout Cross  (Sept. 19th):

  • Joe Coffey – 57th in 35+Cat4

Bear Creek Time Trials  #3 (Sept. 16th):

  • Casey Robinson – 5th  in Men’s Retro B

Ride for Sight (Sept. 26th):

  • Jon Elliott

Stone Temple 8 Mt. Bike Race (Sept. 25th):

  • John Scambler – 13th place

Bear Creek Time Trials  #2 (Sept. 16th):

  • Casey Robinson – 5th  in Men’s Retro B

Copper Cross (Sept. 12th):

  • Robert Brudenell  – 6th in “C” class

Bear Creek Time Trials  #1 (Sept. 9th):

  • Casey Robinson – 2nd  in Men’s Retro B

Mountain States Cup Race #8 “Winter Park Pursuit”  (Sept. 4th):

  • Zephyr Wrigley – 4 th in Cat/4

Deer Creek Challenge – 106 mile course, 12,751 ft. of climbing (Aug. 28th):

  • Robert Brudenell, Casey Robinson

Skirt Chaser 5K Race  (Aug. 28th):

  • Chris Price & Emily Gloeckner – 2nd Place Couple
  • Jon Elliott – Finisher

Winter Park MTB Series “King of the Rockies” #7  (Aug. 28th):

  • Zephyr Wrigley – 43rd in Sport

Pikes Peak Ascent  (Aug. 21st):

  • Amy Dohr – 26th/90 in age group, 150th/548 overall

Trailmark Hogback 5K  (Aug. 21st):

  • Kirsten Crawford – 4th overall female

Mike Nields Bannock Street Criterium  (August 8th):

  • Chris Price – 31st  in 35+

Rhoto Ironman (Aug. 8th):

  • Zephyr Wrigley – 16th Plcae – Team Relay

Copper Triangle for Parkinsons Disease  (August 7th):

  • John Scambler

Wilderness 101 mile Mt. Bike Race  (July 31st):

  • Laureen Coffelt – 7th in Open Women

Urban Assault Ride Denver   (July 25st):

  • Emily Gloeckner – 1st Women’s Team

Mt. Evans Hillclimb (July 23rd):

  • Robert Brudenell – 63rd in 35+ Cat.4
  • Tim Reilly – 89th in SM4

British Columbia Mt. Bike Stage Race (July):

  • Laureen Coffelt – 3rd Masters Women General Classification (TT and 7 Stages)

Wildflower Rush Mt. Bike Race (June 26th):

  • Zephyr Wrigley – 2nd in Cat 3 30-39 age class

Winter Park Hill Climb Mountain Bike Race (June 19th):

  • Janet Uhde – 3rd Expert
  • Joe Coffey – 2nd Sport
  • Zephyr Wrigley – 20th Sport
  • Scott Dobbins – 2nd Beginner

Mt. Evans Ascent  (June 19th):

  • Amy Dohr – 7th in age group, 42th overall

Rocky Mountain Omnium: Rock the River Road Race (June 13th):

  • Robert Brudenell – 4th

Mickelson Trail Half Marathon (June 6th):

  • Steve Kohuth – 2nd in age group, 12th overall

National Ultra Endurance Series #2 Mohican 100 (June 5th):

  • Laureen Coffelt – 6th

Rist Canyon Hill Climb (June 5th):

  • Janet Uhde – 2nd
  • Robert Brudenell – 10th
  • Joe Coffey – 13th
  • Zephyr Wrigley – 47th

Boulder Boulder (May 31st):

  • Emily Gloeckner – 15th in age division

IronHorse Road Ride/Race (May 30th):

  • David Rapp, Kyle Miller – Road Ride
  • Mike Imhoff – 70th

Hugo Road Race (May 22nd):

  • Robert Brudenell – 6th

Gears and Beers Road Ride (May 22nd):

  • Jon Elliott

Cherry Creek Time Trial Series #4 (May 19th):

  • Casey Robinson – 6th in Retro B  and 8th in Overall Results of Series
  • John Scambler – 13th in Retro B  and 15th in Overall Results of Series

Deer Trail Road Race  (May 16th):

  • Robert Brudenell  –  3rd
  • Ray Dohr – 36th

Cherry Creek Time Trial Series #4 (May 12th):

  • Casey Robinson – 5th in Retro B
  • John Scambler – 6th in Retro B

Battle of the Bear MTB (May 8th):

  • John Scambler – 19th in Sport Class

Cherry Creek Time Trial Series #3 (May 5th):

  • Casey Robinson – 8th in Retro B
  • John Scambler – 12th in Retro B
  • Mike Imhoff – 11th in 45+ Cat 4 TT class  – finished 20th in Overall Results of Series

Lookout Mountain Hill Climb (May 1):

SM4

  • Kyle Miller – 31st

SM 35+ Cat 4

  • Robert Brudenell -3rd
  • Joe Coffey – 25th
  • Scott Dobbins – 83rd
  • Ray Dohr – 38th
  • Jon Elliott – 87th
  • Brad Reeder – 86th
  • Jon Reiling – 69th
  • Tim Reilly – 76th
  • Sean Thomas – 82nd
  • Zephyr Wrigley – 79th

SM45+ Cat 4

  • Mike Imhoff – 51st

Cherry Creek Time Trial Series #3 (April 28):

  • Casey Robinson – 14th in Retro B
  • John Scambler – 26th in Retro B
  • Mike Imhoff – 14th 45+ Cat 4 TT class

Sierra’s Race Against Meningitis (April 24th):

  • Steve Kohuth – 3rd in age group, 19th overall

Hell of the Wolf (H.O.W.L) Ride (April 19)

  • David Rapp, Zephyr Wrigley, Mike Imhoff, Emily Gloeckner, Chris Price, Kyle Miller, Jon Elliott

Cherry Creek Time Trial Series #2 (April 14):

  • Casey Robinson – 16th in Retro B
  • Mike Imhoff – 17th 45+ Cat 4 TT class

Boulder Roubiax Circuit Race (April 11):

  • Ray Dohr – 33rd in 35+ Cat 4
  • Robert Brudenell – 14th in 35+ Cat 4

Platte River Half Marathon (April 11):

  • Kirsten Crawford – 1 hour 43 minutes

Cherry Creek Time Trial Series #1 (April 7):

  • Casey Robinson – 13th in Retro B
  • John Scambler – 14th in Retro B

Koppenberg Circuit Race (April 3):

  • Joe Coffey – 22nd in 35+ Cat 4

Northwest Medical Center Oro Valley 5K Run (March 27):

  • Steve Kohuth – 2nd

Chickasaw Trace Classic X-Country MTB Race (March 27):

  • Laureen Coffelt – 11th Pro Female

Running of the Green (March 14):

  • Emily Gloeckner – 3rd in Women’s age group

Spa City 6 Hr. Mt. Bike Race (Feb. 28):

  • Laureen Coffelt – 3rd Pro Female

Snowman Stampede (Feb. 27th):

  • Steve Kohuth – 2nd in age group, 15th overall

Sylamore 25K Trail Run (Feb. 21):

  • Laureen Coffelt – 2rd Female Finisher

Swamp Stomper 25K Trail Run (Jan. 18):

  • Laureen Coffelt – 1st Female Finisher
Advertisements
This entry was posted in Results. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s